Normalne życie sprzed „pandemii” powróci dopiero po wypuszczeniu na rynek drugiej generacji szczepionek przeciw Covid-19 i wyeliminowaniu wirusa na całym świecie. Takie oto stanowisko przedstawił Bill Gates, stawiając tym samym poprzeczkę wyżej niż dla jakiejkolwiek choroby w historii ludzkości.

Podczas niedzielnego wywiadu (11.10.2020 r.) w programie Meet the Press w stacji NBC, Bill Gates wypowiedział się na temat powrotu życia do normy:

Jedynym sposobem, aby całkowicie wrócić do normalności, jest posiadanie, może nie pierwszej generacji szczepionek, ale ostatecznie szczepionki, która jest super skuteczna i którą przyjmuje wielu ludzi, i pewność, że choroba zostaje wyeliminowana na skalę globalną.

Od tego możemy wreszcie zacząć podejmować rozwiązywanie wszystkich problemów, które zostały stworzone – w edukacji, zdrowiu psychicznym – i zacząć budować na nowo świat w pozytywny sposób.

Zgodnie z tym standardem, świat może potrzebować kilku, a może i kilkunastu lub kilkudziesięciu lat, aby powrócić do czasu sprzed wytycznych dotyczących dystansu społecznego i innymi ograniczeniami Covid-19.