Raport opublikowany we wrześniu przez Centers for Disease Control, wykazał, że maski oraz inne okrycia twarzy, nie są skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzeniania się COVID-19, nawet dla tych, którzy konsekwentnie je noszą.

Przeprowadzone w lipcu w Stanach Zjednoczonych badanie wykazało, że porównując 154 „pacjentów z przypadkami”, u których wykryto COVID-19, z grupą kontrolną 160 uczestników z tej samej placówki medycznej, u których stwierdzono objawy, ale wynik negatywny, 70 procent pacjentów było zakażonych wirusem i zachorowało, mimo że „zawsze” nosili maskę.

„W ciągu 14 dni przed wystąpieniem choroby 71 proc. pacjentów z przypadkami i 74 proc. uczestników grupy kontrolnej przyznało, że w miejscach publicznych zawsze zasłaniali usta i nos” – podano w raporcie.

Ponadto ponad 14 proc. pacjentów twierdzi, że „często” nosiło zakrycie twarzy lecz zakaziło się wirusem. Badanie wykazało również, że mniej niż 4 proc. pacjentów zachorowało na wirusa, mimo że „nigdy” nie nosiło maski ani zakrycia twarzy.

Ponad 70 proc. badanych pacjentów podejmowało wysiłek i postępowało zgodnie z zaleceniami CDC, ale mimo to, zaraziło się wirusem.

Badanie wskazuje, że niektóre z tych osób mogły zarazić się wirusem w momencie kiedy zdjęli maskę, aby zjeść lub napić się w restauracjach lub w barach oferujących możliwość spożycia posiłków w lokalu. CDC przyznaje jednak, że nie ma skutecznego sposobu na to, aby ocenić dokładny moment zakażenia.

„Charakterystyka narażenia społeczności może być trudna do oceny, gdy występuje powszechna transmisja, zwłaszcza od osób bezobjawowych w obrębie z natury połączonych społeczności” – stwierdza raport.

W rzeczywistości raport sugeruje, że „kierunek, wentylacja i intensywność przepływu powietrza mogą wpływać na przenoszenie wirusa, nawet jeśli środki dystansowania społecznego i stosowanie maski są wdrażane zgodnie z aktualnymi wytycznymi”.

Pomimo tych nowych informacji naukowych CDC, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci oraz wiele autorytetów politycznych nadal zachęca ludzi do noszenia masek. Wiele stanów i miast narzuciło obowiązek noszenia maski, wymieniając ją jako jedno z głównych narzędzi do „spowolnienia rozprzestrzeniania się” koronawirusa i zmniejszenia liczby przypadków na danym obszarze.

 

źródło: thefederalist.com, nwk24